Jako téměř každý rok vypukla i letos v souvislosti s udělováním „vědeckých“ Nobelových cen debata o tom, jestli se tato show ve své současné podobě už dávno nepřežila. Kritici včetně například slavného astrofyzika Martina Reese upozorňují, že ceny dostávají pouze jednotlivci, což v časech, kdy se věda dělá ve velkých týmech a přínos jedince je obvykle jen malý, ztrácí smysl. Posiluje to mylnou představu vědce coby osamělého génia, zpravidla bílého muže, který v okamžiku náhlého prozření učiní velký objev. Přírodní vědou je navíc v nobelovském podání pouze biomedicína, fyzika a chemie, zatímco ostatní disciplíny včetně matematiky jsou neprávem opomíjeny. Je tedy načase celý systém změnit.

Kritika je to jistě oprávněná, přesto by bylo lepší do udělování cen s téměř stodvacetiletou tradicí příliš nezasahovat. V roce 2013 jistě mohla Nobelova cena za objev Higgsova bosonu putovat ke dvěma obřím mezinárodním kolaboracím, z nichž každá má více než tři tisíce členů, a nikoli ke dvojici konkrétních vědců, jejichž práce v šedesátých letech položily základ příslušné teorie. Podobně tomu bylo loni, kdy Královská švédská akademie věd ocenila objev gravitačních vln. Koho by to však zajímalo? Důležitá není jen objektivita, ale i konkrétní tvář člověka, o němž je možné přemýšlet a nějak se s ním identifikovat.

Vezměme třeba letošní Nobelovu cenu za objev toho, jak přimět…

obal 41
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

obal 41
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte