Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Fokus

Venkovan v Bruselu

Do boje o post šéfa Evropské komise se přihlásil první kandidát: bavorský europoslanec Manfred Weber

European Parliament in Strasbourg
Takže Merkel souhlasí, říkáš? (Weber a současný šéf komise Jean-Claude Juncker) • Autor: Profimedia, TEMP EPA

Příští rok bude Jean-Claude Juncker nahrazen v čele Evropské komise. Jméno jeho nástupce se dozvíme až za devět měsíců (a možná i později), po volbách do europarlamentu. Od minulého týdne máme alespoň úvodní položku v kolonce zájemců o tento důležitý post. Do soutěže se jako první přihlásil bavorský lidovec Manfred Weber. Muž, který je v bruselských institucích velmi vlivný a mimo ně prakticky neznámý – z čehož hodlá udělat svou hlavní přednost.

Šestačtyřicetiletý Weber vede dvojí život. Na jednu stranu je to evropský politik. Od roku 2004 sedí v europarlamentu a posledních pět let tam vede evropské lidovce, největší a nejmocnější parlamentní frakci – z titulu člena CSU, sesterské strany CDU německé kancléřky Angely Merkel. Na druhou stranu je to bavorský venkovan z městečka Kelheim, kam se každý víkend vrací za svou rodinou.

Viktor je náš

Weber chce svůj úspěch postavit na obrazu „muže z lidu“, který občanům rozumí a „příliš byrokratickou a elitářskou Unii“ jim tak může přiblížit. Prezentoval se tak i na krátkém a trochu nesmělém představení své kandidatury na lidoveckého spitzenkandidáta (tedy uchazeče o post šéfa komise) před novináři. Taková slova znějí zvláštně od toho druhého, důležitějšího Webera, který umí zacházet s mocí a v oněch „byrokratických a elitářských“ bruselských budovách se dobře vyzná.

Zajistil si podporu kancléřky Merkel a umně využil německý vládní spor. Weber platí v CSU za umírněnou opozici k velmi konzervativním hlavám strany,…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R37
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Brolík

redaktor, Fokus

brolik
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 966
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte