European Parliament in Strasbourg
Takže Merkel souhlasí, říkáš? (Weber a současný šéf komise Jean-Claude Juncker) • Autor: Profimedia, TEMP EPA

Příští rok bude Jean-Claude Juncker nahrazen v čele Evropské komise. Jméno jeho nástupce se dozvíme až za devět měsíců (a možná i později), po volbách do europarlamentu. Od minulého týdne máme alespoň úvodní položku v kolonce zájemců o tento důležitý post. Do soutěže se jako první přihlásil bavorský lidovec Manfred Weber. Muž, který je v bruselských institucích velmi vlivný a mimo ně prakticky neznámý – z čehož hodlá udělat svou hlavní přednost.

Šestačtyřicetiletý Weber vede dvojí život. Na jednu stranu je to evropský politik. Od roku 2004 sedí v europarlamentu a posledních pět let tam vede evropské lidovce, největší a nejmocnější parlamentní frakci – z titulu člena CSU, sesterské strany CDU německé kancléřky Angely Merkel. Na druhou stranu je to bavorský venkovan z městečka Kelheim, kam se každý víkend vrací za svou rodinou.

Viktor je náš

Weber chce svůj úspěch postavit na obrazu „muže z lidu“, který občanům rozumí a „příliš byrokratickou a elitářskou Unii“ jim tak může přiblížit. Prezentoval se tak i na krátkém a trochu nesmělém představení své kandidatury na lidoveckého spitzenkandidáta (tedy uchazeče o post šéfa komise) před novináři. Taková slova znějí zvláštně od toho druhého, důležitějšího Webera, který umí zacházet s mocí a v oněch „byrokratických a elitářských“ bruselských budovách se dobře vyzná.

Zajistil si podporu kancléřky Merkel a umně využil německý vládní spor. Weber platí v CSU za umírněnou opozici k velmi konzervativním hlavám strany,…

I_obalka_R37
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R37
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte