Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Fokus

Policajt na stopě

Marek Chrastina něco zahlédl, ale nemohl se zeptat

36-profil-chrastina

Tak úspěšné video z dovolené, jaké se podařilo natočit českému turistovi Marku Chrastinovi letos v červenci, se hned tak nevidí. Jeho minutu a šestnáct vteřin trvající záznam pořízený mobilem na pláži jižního pobřeží Kréty vidělo už 1,2 milionu lidí po celém světě. Na videu vcházejí do moře ženy v dlouhých sukních a se šátky na hlavách, na hladině se houpou těla utonulých mužů. Ze stoličky na břehu filmovou scénu diriguje režisérka s kameramanem po boku. „Tak tady to máš, ty chudáky… Chudáci uprchlíci! A takhle přesně funguje to, co nám pouštijou do televize. Goebbelsiáda. Režisérka točí, jak migranti se topijou v moři,“ doprovází záznam hlas Marka Chrastiny.

Video, které po návratu z dovolené zavěsil na svůj Facebook, sdílely dezinformační skupiny na sociálních sítích a chopily se ho proruské dezinformační weby, zahraniční konspirátoři ho opatřili anglickými titulky, z Česka se rozběhlo do Polska, Německa, Španělska, Francie a Velké Británie a během pár dní se stalo pro statisíce lidí důkazem, že televizní zpravodajství zachycující uprchlíky hledající přes moře záchranu v Evropě je nahrané a nepravdivé. „Neziskovka natáčí zinscenované divadlo s arabskými uprchlíky,“ shrnul to dezinformační web Aeronet – AE News.

Dnes už díky německému zpravodajskému webu Correctiv.org víme, co se na pláži dělo doopravdy: řecká dokumentaristka Eleni Vlassi tu dokončovala svůj hraný historický dokument Země zbraní Panny Marie Bolestné o řecko-turecké válce a na pláži kousek…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R37
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte