gymnazium nad stolou, praha, 18.1.2012
... a nově už to prý k něčemu bude. • Autor: Matěj Stránský

Koncepce státních maturit ve své současné podobě nefunguje, prohlásil letos na začátku léta ministr školství Robert Plaga (ANO). Sdílel obavy mnoha rodičů i lidí z oboru: jedna společná laťka pro všechny vede k tomu, že zatímco gymnazisté maturitou proplují bez větších problémů, například pro učně je test často nepřekonatelnou překážkou. Dříve než se tedy středoškoláci rozjeli na letní prázdniny, Plaga slíbil, že na podzim přijde s návrhem, jak podobu státních maturit změnit. S prvními zářijovými dny se žáci vrátili do tříd a ministr naznačuje, jak by ta změna mohla vypadat. Vůbec poprvé připouští zrušení chystané povinné maturity z matematiky. „Umím si to představit,“ řekl v prvním zářijovém týdnu v rozhovoru pro Radiožurnál.

Více smyslu, více spravedlnosti

Právě na státní maturitě z matematiky je dobře vidět, proč současné nastavení nefunguje. Z testů z matematiky letos u maturity propadlo celkem 22 procent středoškoláků. Jenže zatímco mezi gymnazisty ji nezvládla jen čtyři procenta žáků, na většině odborných učilišť to bylo více než 50 procent, jak ukazují data státní organizace Cermat. Maturita z matematiky přitom má být od roku 2021 povinná pro gymnázia a lycea, o rok později pro všechny ostatní. Kdyby k tomu došlo, tisíce žáků – především učňů – by se tak nejspíš ocitly na trhu práce bez maturity. Ministr proto připouští možnost, že by studenti mohli i po roce 2021 maturovat vedle češtiny buď z matematiky, anebo z cizího jazyka, jako tomu bylo doposud. „V…

I_obalka_R37
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R37
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Horký

redaktor, fokus

horky
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 754

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte