Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Fokus

Nepodkročitelné minimum

Ministr školství Robert Plaga hledá způsob, jak splnit slib, že změní státní maturity

gymnazium nad stolou, praha, 18.1.2012
... a nově už to prý k něčemu bude. • Autor: Matěj Stránský

Koncepce státních maturit ve své současné podobě nefunguje, prohlásil letos na začátku léta ministr školství Robert Plaga (ANO). Sdílel obavy mnoha rodičů i lidí z oboru: jedna společná laťka pro všechny vede k tomu, že zatímco gymnazisté maturitou proplují bez větších problémů, například pro učně je test často nepřekonatelnou překážkou. Dříve než se tedy středoškoláci rozjeli na letní prázdniny, Plaga slíbil, že na podzim přijde s návrhem, jak podobu státních maturit změnit. S prvními zářijovými dny se žáci vrátili do tříd a ministr naznačuje, jak by ta změna mohla vypadat. Vůbec poprvé připouští zrušení chystané povinné maturity z matematiky. „Umím si to představit,“ řekl v prvním zářijovém týdnu v rozhovoru pro Radiožurnál.

Více smyslu, více spravedlnosti

Právě na státní maturitě z matematiky je dobře vidět, proč současné nastavení nefunguje. Z testů z matematiky letos u maturity propadlo celkem 22 procent středoškoláků. Jenže zatímco mezi gymnazisty ji nezvládla jen čtyři procenta žáků, na většině odborných učilišť to bylo více než 50 procent, jak ukazují data státní organizace Cermat. Maturita z matematiky přitom má být od roku 2021 povinná pro gymnázia a lycea, o rok později pro všechny ostatní. Kdyby k tomu došlo, tisíce žáků – především učňů – by se tak nejspíš ocitly na trhu práce bez maturity. Ministr proto připouští možnost, že by studenti mohli i po roce 2021 maturovat vedle češtiny buď z matematiky, anebo z cizího jazyka, jako tomu bylo doposud. „V…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R37
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte