Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Komentáře

Na poklidné vyjížďce s Piráty

Nejsilnější česká opoziční strana si vystačí s tím, že je

37-kom

Některé historické paralely stojí za to nezapomínat. Když v roce 2006 nečekaně uspěla Strana zelených v parlamentních volbách, vstoupili na jejích křídlech do Poslanecké sněmovny programoví nonkonformisté, kteří se vzhledem k vyrovnaným poměrům sil mezi levicí a pravicí stali tím notoricky známým jazýčkem na miskách vah. Předseda Strany zelených Martin Bursík se rozhodl z téhle pozice vytěžit maximum a nasměroval stranu do míst, kde se rozhoduje, tedy do vlády. Díky tomu Bursík leccos velkého prosadil – například dostal na ministerstvo zahraničí nadlouho poslední skutečně evropskou osobnost Karla Schwarzenberga, spustil odpovědnou klimatickou politiku nebo posunul šumavskou přírodu k přirozenému vývoji a tím výrazně ovlivnil české povědomí, jak má vypadat národní park. Zelení jako strana však nedopadli slavně: účinkování ve vládě s ODS je připravilo o přízeň voličů, v dalších volbách vypadli z dolní komory parlamentu a zatím se tam nevrátili.

I dnes se v české parlamentní politice daří nonkonformistům. Pirátští dredaři a máničky disponují pozicí druhé nejpopulárnější strany (tvrdí to průzkum agentury Kantar TNS pro Českou televizi). V Praze Piráti dokonce sahají po volebním vítězství. Téměř rok po parlamentních volbách pomalu stoupají vzhůru a utvrzují své okolí v dojmu, že nejsou jen rozmarem voličů, ale že se s nimi v politické soutěži musí počítat. Skutečně ale musí?

Pište, ať víme, co si myslet

Piráti určitě znají příběh Zelených a nehrnou se do vlády,…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R37
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte