Kultura

Internet zvířat. Nový dialog člověka s přírodou

Mnozí myslitelé soudí, že informační technologie fatálně poškozují vztah lidí k přírodě, uzavírají je do umělého světa, kde pro zvířata není místo. Německý filozof a novinář Alexander Pschera (1964) naopak razí tezi, že digitální přístroje načaly nadějnější kapitolu vztahu lidí a zvířat. Po tzv. druhém internetu, internetu věcí, přichází třetí generace internetu, jenž propůjčuje hlas přírodě. S knihou sice není těžké polemizovat, přesto si zaslouží přečíst a ocenit za hledačství.

Tak jako internet lidí měnil společnost a internet věcí každodennost, proměňuje se podle autora s internetem zvířat jeden ze základních aspektů našeho světa – náš obraz o přírodě už není idealizující, nýbrž realistický. Konfrontuje nás s interakcemi mezi zvířaty a prostředím, v němž žijí, a postuluje tři nová práva zvířat. Každý živočich má právo na vlastní identitu, má právo, aby ho člověk znal a chránil – a také na to, aby ve svém životním prostředí nalezl optimální podmínky. Internet coby síť sice může připomínat ekologické systémy, ale autor silnými formulacemi zakrývá, že je stále především výtvorem člověka. Těžko mluvit o tom, že by byli aktivními subjekty a vědomě s námi komunikovali. Snad si to lze představit u psa, ale ne u divokého tvora, který si k nám nevytvoří vztah jen na základě toho, že jej pomocí do těla zabudovaných přístrojů budeme pozorovat. Navíc to je značný zásah do jeho života.

Nicméně knihu můžeme vnímat i jako uměleckou vizi, v níž autor reinterpretuje Červenou…

I_obalka_R37
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R37
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte