Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Fokus

Číst, psát a počítat pochybné weby

Učitelé se dokážou o tohle téma pěkně pohádat, protože nejde o nic menšího než o náplň či smysl moderní školy. Tradicionalisté říkají, že si školy nemají vymýšlet hlouposti a mají učit především číst, psát a počítat, jako se učilo vždycky. Oponenti namítají, že škola má odrážet měnící se svět, a proto tradiční náplň výuky nestačí.

Těm druhým hraje do karet fakt, že škola už dávno neučí pouze číst, psát a počítat. Věnuje se spoustě znalostí včetně měření gravitační síly, orientaci na stupnici pH nebo fungování nervové soustavy. Proč se tedy neučit o rizicích, která také ohrožují nervovou soustavu, ovšem nervovou soustavu celé společnosti? Na mnoha školách se takovému učení říká mediální výchova.

Její zastánci teď mají k dispozici pádný argument v podobě průzkumu provedeného společností Člověk v tísni. Byl zveřejněn minulý týden a obsahuje zjištění, jak málo čeští středoškoláci rozumějí zpravodajským médiím a zprávám, které z nich proudí. Jen dodejme, že jejich příjem už dávno není závislý na koupi novin. Zprávy prostě přicházejí stejně samovolně jako vítr a déšť, takže není lehké se před nimi schovat. Je praktické se na ně připravit.

Člověk v tísni, konkrétně jeho sekce Jeden svět na školách, dal zdejším studentům test týkající se médií nebo rovnou mediálních výstupů a zkoušel, jak jim rozumějí. Dále se ptal, za jak důvěryhodná média pokládají, co vědí o práci novinářů, zda se zajímají o vlastníky médií nebo jaký mají názor na jejich regulaci.

Z výsledků vyšlo, že…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R37
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

zástupce šéfredaktora

2007-1057-vobr-svehla.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2001
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte