Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda, Společnost

Někdo to tady říkal

U přípravy některých textů dá nejvíc práce rozpoznat a odhazovat balast, který se cestou za článkem nabalil od očitých svědků. Třídit a vytahovat z hromady slov jen ta, která smí být s čistým svědomím poslána dál. Vybrat z propojujících se svědectví jen ta, která zůstanou propojena i po otázkách: Jak to víte? Viděli jste to? Z čeho jste to poznali?

Takových pár dní minulý týden uběhlo. Zůstali jsme zkoprnělí ze svědectví, že jsme ještě xenofobnější, než se zdálo z průzkumů. Odmítat pomoc rodičům, kteří zoufale hledají své malé děti na břehu jezera Lhota, jen proto, že jsou Vietnamci, toho se od lidí se zcela neztvrdlým srdcem těžko nadít. Pětiletý a sedmiletý chlapec se první srpnový čtvrtek utopili a do borového háje půl hodiny od Prahy na břeh krásného jezera, zatopeného lomu po těžbě písku pro stavbu dálnice z Prahy na sever, se vypravil Blesk, vypadalo to na dobrou reportérskou práci, a také TV Prima (nikoho z ostatních médií – včetně tohoto listu – nenapadlo se zajet podívat, co se vlastně ve Lhotě stalo). A přinesly zpátky do našich obýváků od jezera a pískových pláží obraz tvrdých lidí v kanceláři areálu, kteří nejen že to nezvládli, ale zvládnout to ani nechtěli. „Kdyby to nebyli Vietnamci, chovali by se jinak,“ znělo z reportáží. Odmítli volat záchranku a policii, když se ukázalo, že děti zmizely, první hlášení rozhlasem se ozvalo s velkou prodlevou, personál se prý rodičům zprvu jen posmíval.

Svědectví se doplňovala a zapadala do sebe. Dvě ženy na obrazovce…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.