Donald Trump kandidoval jako někdo, kdo se snaží vyvést Ameriku z konfliktů Blízkého východu. Zároveň se ale prezentoval jako drsný chlapík a jeho prvním instinktem ve funkci bylo předvést svou sílu v amerických válečných zónách – posílit jednotky, zavést agresivnější pravidla boje, shodit větší bomby. „Ti vrazi musí vědět, že se nikde neschovají,“ vysvětloval, když ohlašoval posílení jednotek v Afghánistánu.

Nyní se ovšem dozvídáme, že Trumpova vláda usiluje o dohodu s Tálibánem. Ať je taková cesta jakkoli křivolaká, vláda kráčí správným směrem. Udržet směr však bude krajně obtížné.

Válka v Afghánistánu začala v roce 2001 a již nyní se jedná o nejdelší konflikt amerických dějin. Naše působení nelze vůbec srovnat s americkou vojenskou přítomností v Německu, Japonsku nebo Jižní Koreji. Trvalé základny v těchto zemích byly myšleny jako pojistka proti vnější agresi (třeba ze strany Severní Koreje). V Afghánistánu je Amerika součástí vojenské operace s cílem zabránit svržení vlády v Kábulu místními povstalci. Situace se spíše podobá snaze neokoloniální mocnosti podpořit spřátelenou místní frakci.

Právě z tohoto důvodu hledala Bushova i Obamova vláda způsob, jak z Afghánistánu odejít. Obě ale zjistily, že ohlásit vítězství a zmizet není vůbec jednoduché. Zaprvé, nešlo přehlédnout, že Tálibán neodvratně postupoval přímo úměrně stahování amerických vojsk a vrhal tak demokraticky zvolenou kábulskou vládu spřátelenou s USA do smrtelného nebezpečí. Zadruhé, kdykoli se Amerika…

I_obalka_R32
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R32
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte