Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Fokus

Spravedlnost po dvaceti letech

Klienti H-Systemu chtějí, aby se český stát vyrovnal se svým podílem na jeho gigantickém krachu

Kauza H-System se minulý týden opět řešila na několika polích. Premiér Andrej Babiš se pasoval do role mediátora mezi družstvem Svatopluk, které mluví za část podvedených klientů, a konkurzním správcem Josefem Monsportem. Pondělní schůzka skončila konstatováním, že šest desítek lidí z Horoměřic, jimž teoreticky hrozilo vystěhování z bytů, za něž už dávno zaplatili, je zatím opustit nemusí.

Dvojí selhání

Není to ale žádný průlom. Konkurzní správce sice uspěl s žalobou u Nejvyššího soudu, že Horoměřičtí mají byty do měsíce vyklidit. Zároveň však od začátku říkal, že nikoho na ulici stěhovat nechce, potřebuje jen bič, aby družstevníky konečně dotlačil k dohodě, za kolik byty z konkurzní podstaty vykoupí. Družstvo nabídlo 10,5 milionu korun (necelých 200 tisíc na každého), Monsport chtěl víc: současnou tržní cenu bytů sníženou o to, co sami družstevníci do nedodělaných bytů investovali, aby se v nich po krachu H-Systemu v devadesátých letech dalo bydlet. Měřil jim stejným metrem jako předtím skupině jiných družstevníků z Velkých Přílep, kteří si domy z konkurzní podstaty vykoupili kolem roku 2010.

Možnost, že by družstevníkům na koupi bytů přispěl stát, Babiš odmítl s vysvětlením, že jiní lidé utopili peníze zase v jiných projektech, není možné protežovat jednu skupinu. Kolik bude konkurzní správce od Horoměřických chtít konkrétně, se uvidí. Během srpna bude vybrán znalec (shodnout by se na něm měli věřitelé i družstevníci), který cenu stanoví.

Naopak předseda…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R32
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Hana Čápová

redaktorka

capova 300
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1088
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte