Kultura

Havel, jak jej neznáme

Proč má smysl číst vzpomínky Jitky Vodňanské

Zájem o soukromý život velikánů naší historie, o jejich klopýtání, slabosti i nemravnosti, může vypadat jako trapné voyeurství, odvádění pozornosti od myšlenek a činů, jimiž nás tito lidé poctili. Možná je to ale jinak. Detailní zprávy ze soukromí umožňují po letech, obvykle po smrti hlavních aktérů, víc porozumět, co díky talentu, píli, odvaze či prozíravosti dokázali. A je přitom úsměvné, jak nesnadné je odlišit, nakolik je chuť nahlížet do kuchyně nebo spíš ložnice výjimečných lidí nesena snahou porozumět dějinám a nakolik zmíněnou touhou po senzaci.

V české historiografii není nikdo vystaven takovému zájmu jako Václav Havel, a neměli bychom se tedy divit, pokud zvědavost míří i na jeho soukromý život, podle různých náznaků nečekaně barvitý. Od devadesátých let minulého století se přitom ví, že klíč k němu drží Havlova dlouholetá milenka, psychoterapeutka Jitka Vodňanská. Vědělo se, že vlastní dopisy, jež jsou unikátním vhledem do soukromí lídra opozice krátce před jeho proměnou v lídra celé společnosti. Vodňanská ale zájemce o obsah Havlovy korespondence napínala. Odmítala žádosti o její poskytnutí (jedna přišla před lety i z redakce tohoto časopisu) a rozhodla se pro vlastní zveřejnění v rámci knihy, v níž vypráví celý svůj život.

Bláznivá padesátá

Autorka i její nakladatel Torst přitom připravili jeden paradox: vhled do Havlova života přichází ve formě díla, které obalem i názvem umně maskuje, jaký unikát skrývá. Navíc se terapeutka v rozhovorech podivuje…

I_obalka_R31
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R31
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

zástupce šéfredaktora

svehla

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte