Poslyšte vyprávění o krásné zemi blízko pólu, kde žijí lidé, pro něž je příroda vším. Jsou skeptičtí k modernímu světu a myslí si, že lidstvo směřuje k ekologické katastrofě. Ta zasáhne i rostliny a zvířata, která přitom mají stejné právo na život jako my. Svérázní obyvatelé těch krajů jsou proto jednoznačně pro ochranu divoké přírody, do jejíhož vývoje člověk nezasahuje – třetina z nich by dokonce lidem úplně zakázala vstup do tamních netknutých hvozdů. Preferují energii z obnovitelných zdrojů a vyzývají svou vládu, aby je více podpořila. Uvědomují si, že využívání jádra je nepřijatelně drahé. Bojí se nedostatku pitné vody, hromadění odpadů a znečištěného vzduchu. Jen jedna věc je rozčílí ještě víc, ekologové.

A jsme doma. Jak čtenář již nepochybně uhodl, jde o Českou republiku. V tomto „zeleném“ světle ji vykresluje nejnovější publikace tří českých sociologů nazvaná Vztah české veřejnosti k přírodě a životnímu prostředí. Teprve podrobnější studium třísetstránkové knihy vydané Masarykovou univerzitou, která shrnuje výsledky osmdesáti výzkumů veřejného mínění uskutečněných během poslední dekády a připojuje i výzkum vlastní, čtenáře přesvědčí, že mu vyčerpávající přehled skutečně představuje Čechy, nikoli ekologicky uvědomělé domorodce z filmu Avatar.

Kniha totiž ukazuje i méně povzbudivou část spektra našich postojů. Při řešení problémů se nechceme moc angažovat, odmítáme platit vyšší daně výměnou za čistší prostředí nebo omezit spotřebu svých…

I_obalka_R29
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R29
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Martin Uhlíř

redaktor

uhlir
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 942

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte