TOKI land.
Autor: © George Georgiou

Sníh

Na hradby, růže, zdupané trávníky, pobořené zdi a děravý asfalt padá sníh. Tiše, klidně, měkce. Jako v pohádce, na filmovém plátně, na fotografii nebo v divadelních kulisách. Cožpak v tomhle ročním období tady sněží, na podzim, ještě než zvadnou růže?

Léta jsou tu horká, suchá, zimy mírné, deštivé… Ne, ne, takové je středomořské podnebí, nikoli zdejší. Vidíš, nepamatuješ si to. Teď je zdejší kraj blíž, tehdy byl daleko, hrozně daleko. Je známý svými vředy, štíry a melouny. A také zbojníky.

Tam v dálce je vesnice, naše vesnice. I když tam nepůjdeme a neuvidíme ji, stejně bude naše. Skládali jsme o ní verše, zpívali písničky. Na besídkách k 23. dubnu jsme v národních krojích, v šalvarech, vyšívaných vestách a šátcích, tancovali kolové lidové tance.

 Neznalas zdejší jazyk, lidi ani hradby… Nevědělas, že jsou nejvyšší po čínské zdi, že obklopují ohromné město, mají osmdesát dva věží, čtyři brány, srdcovité vstupy ke schodům stoupajícím na cimbuří, že se při pohledu z ptačí perspektivy podobají velikánské rybě… Nevědělas, že tady tluče srdce města.

Když jsem poprvé přijela do města, bylo jaro. Je to tak pětačtyřicet let. Město se ničím nevyznačovalo: pobořené hradby, mešity a ulice byly zanedbané, šedivé. Slýchala jsem, že kdysi to bylo město básníků a vzdělanců, vycházely tam literární časopisy, básně, byli i takoví, kdo městu říkali Paříž regionu. Kdepak Paříž, zhrozila jsem se. Město mě neoslovilo, do jeho duše jsem…

I_obalka_R26
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 51 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R26
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 51 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte