54A_foto STX Entertainment
Úřední chyba. (Amy Schumer)

Když dal v roce 2015 časopis GQ na obálku komičku Amy Schumer, stylizoval ji do princezny Lei z Hvězdných válek a lákal na „nejvtipnější ženu v galaxii“. Schumer byla senzací. Její pořad Amyino plodné lůno na Comedy Central sbíral ceny i diváky, romantická komedie Vykolejená se stala hitem. Rodačku z Manhattanu, která humor založila na otevřeném mluvení o sexu a pranýřování očekávání spojených s rolí ženy ve společnosti, kritici vynášeli do nebe. „Chytrá a ostrá. Shrnuje a satirizuje aktuální feministické debaty od rovných platů po kulturu znásilnění,“ psala televizní kritička New Yorkeru Emily Nussbaum v roce 2016 o čtyřiatřicetileté komičce, která popřela, že „feministky nemají smysl pro humor“.

Kolem obrazu ženského těla se točí i její nejnovější film Jsem božská, který ve čtvrtek vstoupí do českých kin. Vypráví o milé, ale neprůbojné plnoštíhlé ženě, která je po úrazu hlavy přesvědčená, že je modelka. Sebevědomí jí vynese práci v kosmetické firmě i přítele. Film však propadl u diváků i kritiky: kdysi nejvtipnější žena v galaxii jím podle amerických recenzentů ženy uráží. Nejdřív si prý lacině utahuje z nadměrných velikostí a poté ve stylu reklam stejně lacině moralizuje, že krása ducha předchází krásu těla. A zároveň vnucuje ženám představu, že stačí pozitivně myslet a zvolit správnou rtěnku, aby ženy bojovaly se společenskými tlaky a předsudky. Změnila se tedy společnost, nebo Amy Schumer?

Nebýt potichu

Nejlepší vtipy…

I_obalka_R25
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R25
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jindřiška Bláhová

redaktorka, kultura

blahova
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 554

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte