Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Fokus

Šéf rozvědky zvažuje konec

V tajné službě dál pokračuje utajené vyšetřování jejího hospodaření

Současný šéf civilní rozvědky Jiří Šašek řekl podle informací Respektu několika svým kolegům, že by mohl skončit ve funkci. Mělo jít o reakci na vývoj kolem jeho osoby v posledních týdnech, poté, co ho ministr vnitra Lubomír Metnar postavil v polovině května mimo službu. Ministr tak učinil kvůli pochybnostem o hospodaření rozvědky.

Metnar již dříve veřejně uvedl, že za Šaškova působení mohlo docházet k porušování vnitřních předpisů služby, mohla vzniknout škoda velkého rozsahu a někteří příslušníci služby se mohli dopouštět „jednání, která mají znaky trestných činů“. Nyní probíhá v rozvědce vyšetřování pod dohledem státního zástupce, detaily, o co přesně jde, nejsou známy.

Šaškovi spolupracovníci popírají, že by se jejich šéf mohl dopustit něčeho nelegálního, líčí ho jako poctivého muže. Není vyloučeno, že k nezákonnostem mohlo docházet bez jeho vědomí, a mohli se ho dopouštět někteří jeho podřízení. Ministr Metnar přímo neuvedl, že by zákon měl porušit ředitel Šašek. Jeho postavení mimo službu odůvodnil tím, že vedle státního zástupce se na vyšetřování podílejí i někteří Šaškovi podřízení, a on tak chce zajistit jeho nezávislost.

Sám Šašek se ke svým úvahám o konci nevyjádřil. Na otázku Respektu ke své další budoucnosti neodpověděl, je možné, že není definitivně rozhodnut. Ředitel rozvědky počítá s tím, že bude očištěn, kdyby se pak skutečně rozhodl rozvědku opustit, měl by mít nárok na výsluhovou rentu. Současné vyšetřování považuje Šašek podle svého okolí za…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R24
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte