Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Komentáře

Dukla nestačí

Díky internetu si může každý snadno udělat představu o tom, jaká televizní produkce se dnes točí za našimi hranicemi. V konkurenci cizích „quality TV“ (filmů a seriálů, které by díky své kvalitě obstály i v klasické kinofilmové distribuci) to s naší veřejnoprávní televizí už několik let nevypadalo dobře. Natočilo se v ní velmi málo, co by se velké škále strhujících snímků alespoň přiblížilo. Až teď dorazilo na obrazovky dvoudílné historické drama Davida Ondříčka Dukla 61.

Napínavé dílo o důlní katastrofě se stovkou obětí okamžitě vyvolalo všeobecné nadšení, až to na sociálních sítích chvíli vypadalo, že neexistuje jiná televize než Česká. Náročnější publikum už totiž bylo očividně vysílené všemi předchozími pokusy Kavčích hor o bezkonfliktní zábavu, a naopak toužilo po něčem, co se nebojí podívat neotřele na stíny naší nedávné historie. Příběh o zbytečné smrti sto osmi horníků v nesmyslné honbě za splněním budovatelského plánu byl přesně takovou látkou.

Ondříčkovi přitom k úspěchu stačily vlastně jen dvě věci. Kvalitní, na reálných faktech založený scénář, který držel příběh sevřený mezi velké vyprávění o životě horníků na Ostravsku a malou historku o jednom zničeném vztahu. A stejně reálně působící herecké výkony, jejichž uvěřitelnost je způsobená zejména tím, že tito lidé se víc než před kamerou pohybují na divadelním jevišti, kde mají o svém talentu okamžitou zpětnou vazbu od publika.

Televize dvoudílný kus navíc doprovodila dvoudílným dokumentem a velmi…

I_obalka_R24
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R24
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jan H. Vitvar

redaktor, Kultura

Jan H. Vitvar
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1617
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte