Kultura

Román psaný Facebookem

Kdo sleduje facebookový profil Michala Hvoreckého, musí si při četbě jeho knih říkat, že status vysekne stejně snadno jako román. A to je problém (nejen) jeho nejnovější prózy Troll, která nyní vyšla česky. Dystopie vyprávěné v první osobě, jež popisuje odboj proti profesionálním tvůrcům hoaxů. Prostor východní Evropy je opět odříznut od Západu, za odlišné názory se mučí a posílá do gulagů, pas mají jen vyvolení. Vrátily se kdysi vakcinací potlačené nemoci, protože hlas lidu zavelel neočkovat. Bují antisemitismus, fašismus, machismus, protiromské nálady.

Slovenský prozaik měl vždy odvahu i dar nasávat aktuální témata a atmosféru konzumní společnosti. V Plyši (2005) zachytil závislost na internetovém pornu, ve Smrti na Dunaji (2010) parodoval masovou turistiku. Hlavní postavou Trolla je bezejmenný mladík, jenž se v nemocnici seznámí s výjimečně inteligentní, leč na tvrdých drogách závislou Johanou. Společně proniknou do profesionální trollovací agentury, aby ji po měsících sledování zasadili ránu zevnitř. Zapomenou však, že člověk se stává tím, co předstírá – a že internet nikdy nespí.

Hvorecký je zběhlým intelektuálem s výbornou pamětí a skvěle vyhmátl aktuální téma. Jeho provedení ovšem nedostojí ambici, jež je z knihy cítit: napsat současnou variaci na Orwellův román 1984 nebo „aspoň“ kyberpunkovou kultovku.  Nejde o to, že jen načrtává psychologii postav – ty zvlášť nevykresloval nikdy. Román se však cyklí v popisech…

I_obalka_R21
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R21
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte