Pivovarník Stanislav Bernard a jeho zákazníci mohou považovat kampaň proti sexuálnímu obtěžování #MeToo (v překladu „já také“) za důkaz, že „svět se zbláznil“. Dokonce si to dát jako reklamní slogan, jehož si všimli i v nejslavnějších novinách světa The New York Times. Můžeme si to konečně myslet všichni v Česku. Nic to ale nezmění na skutečnosti, že odpor proti sexuálnímu predátorství v různých podobách je realitou, která cloumá západním, tedy pro nás poměrně dost inspirativním světem.

Dokazuje to i nejnovější případ, o němž referovala média. Švédská akademie minulý týden oznámila, že poprvé od konce druhé světové války neudělí Nobelovu cenu za literaturu. Důvodem je skandál uvnitř akademie spojený právě s #MeToo. Podstatnější než jeho detaily je teď fakt, že kvůli skandálu se rozpadla komise, jež o udílení ceny rozhodovala. Akademie se tedy rozhodla, že letos celým světem sledovaný rituál vynechá a příští rok vyhlásí laureáty dva.

Teď ale ani tak nejde o literaturu. Berme švédský případ protentokrát spíš jako důkaz, že problémy, nad nimiž český veřejný prostor s oblibou kroutí hlavami, se skutečně řeší a mění zmíněný „svět“ do jiné podoby. Chování, které bylo dřív zvykem tiše tolerovat, se stává předmětem vážných sporů. Jejich vyjasnění je pak důležitější než tak vážená instituce, jako je udělení ceny za nejlepší literární dílo roku.

Zavírání očí před realitou se však zdaleka netýká jen kampaně #MeToo. Podobnou věc zažíváme třeba kolem fenoménu migrace. U něj si…

I_obalka_R19
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R19
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

vedoucí rubriky komentáře

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2454

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte