Hmotnost vrtulníku, který by měl nosit zbraňové systémy, je pro mě klíčová a potřebovala jsem si ujasnit, zda hloubka vrtulníku bude odpovídat transportnímu lůžku pro zraněné.“ Autorkou této věty je ministryně obrany Karla Šlechtová a padla při její nedávné návštěvě na vrtulníkové základně v Náměšti nad Oslavou. Její slova jsou bez kontextu zhruba stejně srozumitelná jako její kroky učiněné ve strategicky významné zakázce na koupi nových vrtulníků americké provenience pro českou armádu, již minulý týden definitivně zrušila. Vrtulníky si ministryně přijela prohlédnout, aby si ujasnila, co bude požadovat od těch nově pořizovaných. Jestli jí návštěva k něčemu byla, nevíme. Šlechtová pouze bez dalších vysvětlení oznámila, že se to dozvíme nejdříve v létě, při vyhlášení nové soutěže. Bylo by to úsměvné, kdyby to s sebou neneslo docela slušnou mezinárodní ostudu a zpochybnění schopnosti české armády jít v případě potřeby do akce.

Strach, nebo Rusko?

Ministryně zrušila zakázku na nákup moderních vrtulníků, která měla být podle předchozích dohod s americkou vládou podepsána letos na jaře. Okolnosti zakázky schválil americký Kongres, výbor pro obranu tuzemské sněmovny a také minulá vláda. Podle ministryně však nebyla smlouva dobře připravena. V tomhle jí odporují třeba náčelník generálního štábu Josef Bečvář nebo experti na obranu, bývalý poslanec Ivan Gabal či spoluautor současné armádní koncepce František Šulc. Nicméně ministryně má svůj názor a odmítla akci stvrdit…

I_obalka_R16
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R16
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte