15A_jaros
Muž mnoha rozporů. • Autor: Milan Jaroš

Před třemi lety si Robert Pelikán splnil sen. Stal se šéfem justice a dostal možnost měnit Česko v lepší zemi, což, jak tvrdil, považoval za misi svého života. Snažil se o to už jako advokát, když zastupoval různě znevýhodněné lidi, nezřídka bez nároku na honorář. Silový rezort dal nicméně mladému ambicióznímu právníkovi ze slavné právnické rodiny nečekané možnosti.

Odteď už nebylo v jeho silách pomáhat jen jednotlivcům, ale rovnou velké části společnosti. Je to právě šéf justice, kdo může hodně ovlivňovat podobu zdejších zákonů, a Pelikán tuhle ambici měl. Do úřadu nastoupil jako buldozer s řadou nápadů, měl civilní projev a prozápadní kompas. A také velmi často svému šéfovi Andreji Babišovi poskytoval krytí v jeho aférách a bil se za něj do roztrhání těla.

Předminulý týden však Pelikán nečekaně ohlásil svůj konec v politice. Zdůvodnil ho tím, že se s ANO názorově rozešel, a své kolegy nepřímo obvinil z toho, že se mění v politické extremisty. Jeho příběh rozhodně není barvotiskovým soubojem dobra a zla. Robert Pelikán je jedním z nejrozporuplnějších a také nejzajímavějších politiků, kteří se tu po rozpadu klasických politických stran zrodili a chtěli představovat novou, lepší tvář zdejší politiky.

Kalouskovo ne

Od Andreje Babiše bylo angažmá pro Roberta Pelikána logickým a chladným kalkulem. Liberálně naladěný advokát mohl působit jako magnet na voliče, které on sám svojí lidovostí, populismem a komunistickou minulostí nedokázal oslovit – tedy na převážně…

I_obalka_R16
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R16
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte