Booktubing je natáčení videa o knihách, což není protimluv, nýbrž trend. Je k tomu zapotřebí aspoň jedna kniha, ne, číst ji nemusíte. A pak barevná křesílka, barevný kobereček, lampa a knihovnička. To je standardní pozadí – našli jsme je na 97 procentech knižních videí. Na zbývajících se objevuje rozestlaná postel, poházené ponožky… Právě pro ty, kdo zatím natáčeli na pozadí rozházených ponožek, má Městská knihovna v Praze novou službu. Je to booktuberské studio, které zahrnuje barevná křesílka, barevný kobereček, lampu a knihovničku. Zájemcům zde půjčí také reflektor a knihu – a mohou začít. My přidáváme pár základních hacků:

Zaprvé – buďte holka. Mezi booktubery převažují děvčata, kterým se nějak snáz věří kladný vztah k četbě. Na postavě nezáleží, afektovanost není překážkou, zato je dobrá červená rtěnka a dost křičet (viz například Poladbanansbooks).

Zadruhé – můžete být i kluk, případně i pán, dokonce i starší pán. Pak je však výhodou, když jste vtipný, sečtělý a inteligentní a máte taky takovou manželku, která vás natáčí, jako má například Ron Charles, literární kritik The Washington Post (The Totally Hip Video Book Review).

Zatřetí – můžete být taky knihkupec. Mezi nejoblíbenější tuzemská bookvidea patří Knižní Odyssea od knihkupecké firmy Martinus – populární spisovatelé nebo jen týpci vymýšlejí kvízy, v nichž se skrývají názvy knih.

Začtvrté – je jedno, co čtete, protože své booktubery má intelektuální strop (Francina Simone například „přispívá ke…

I_obalka_R15
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R15
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Karolína Vránková

redaktorka

vrankova_s.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1232

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte