07_dopis_profimedia
Moskva • Autor: AFP, Profimedia

Na letišti Šeremeťjevo dávám pohraničníkovi svůj pas s hlasitým „Zdrástvujtě“. Nedočkám se odpovědi. Uniformovaný muž mě obslouží mlčky, s nasupeným výrazem ve tváři. Na jednom lejstru potřebuje můj podpis, tak na kolonku jen poklepá prstem. Pak velitelsky mávne rukou, že mohu jít, jako by mi prokazoval velkou milost. Vracím se do Moskvy po třinácti letech a hned mě napadá, že se za tu dobu nejspíše nic nezměnilo.

Jenže první dojem je mylný. Ruská metropole od roku 2005 učinila obrovský skok kupředu. Před lety jsem se musel po vyzvednutí zavazadel trmácet zácpou k první stanici metra v „maršrutce“ – tedy rozvrzané dodávce předělané na přepravu osob. Nyní je Šeremeťjevo propojeno se středem města tak jako ostatní moskevská letiště pomocí vlaku. Když se rozhlížíte po ulicích, široko daleko nespatříte krabicovitou ladu nebo jiný čmoudící křáp, kterými tu byly před třinácti lety přecpané magistrály.

Noční procházka po centru, kde sníh ze silnic odklízí početné oddíly moderně vybavených zaměstnanců technických služeb, nadchne. Památky jsou vzorně udržované a většinou pěkně nasvícené. Někdy až moc – jako obchodní centrum GUM, které si nezřízeným množstvím žárovek vydobylo na noc pozici dominanty Rudého náměstí. Na jazyk se dere slovo kýč, ale Rusové v tomto ohledu mají prostě jiný vkus.

Kdysi chtěl Stalin přiblížit Moskvu New Yorku tím, že nechal v různých částech metropole vybudovat sedm špičatých mrakodrapů, jimž se přezdívá Sedm sester. Architektonický sňatek gotiky s…

I_obalka_R15
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R15
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte