Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura Kultura

Otec zakladatel vrací úder

Steven Spielberg natočil dobrodružnou sci-fi, jejímž hlavním tématem je vlastně on sám

Director: Steven Spielberg with Tye Sheridan and Olivia Cooke
Značka určující podobu odvětví. (Spielberg při natáčení novinky) • Autor: Landmark, Profimedia

Děsivá žraločí ploutev nad hladinou, roztomilý mimozemšťan, který chce volat domů, frajerský archeolog v klobouku uprostřed klubka hadů, krvavá půlhodinová scéna vylodění v Normandii. Obrazy z jeho filmů se staly součástí popkultury a Steven Spielberg si je toho vědom. Zřejmě i proto přichází brzy po novinářském dramatu Akta Pentagon: Skrytá válka do kin jeho další film Ready Player One: Hra začíná. Sci-fi dobrodružství zasazené napůl ve virtuální realitě a pojednávající právě o síle popkultury, již pomáhal stvořit.

Dvojice snímků vystihuje Spielbergovo rozpětí mezi historickými filmy a velkolepými dobrodružstvími – a vybízí k hodnocení režiséra, který je pro kinematografii tím, čím je Coca-Cola pro limonádu. Tedy zásadní značkou, jež určila podobu jedné části odvětví. Umělec, jehož médiem je blockbuster – jak napsal loni server Salon při uvedení dokumentu o Spielbergově životě.

Režisér filmů E.T. – Mimozemšťan,Blízká setkání třetího druhu nebo Indiana Jones proměnil v osmdesátých letech americký film v cosi magického. Na chvíli udělal pro jednu generaci z nudného předměstí vzrušující prostor, kde dobrodružství číhá za rohem. Následně s podobným úspěchem přeřadil na historická témata. A zatímco jeho vážným filmům se v kinech většinou daří, nedávné pokusy o nové magické blockbustery jsou zklamáním.

Jako by jednasedmdesátiletý tvůrce přišel o schopnost ohromit diváky. Podezření, jestli není už příliš starý a jestli se…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R14
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jindřiška Bláhová

redaktorka, kultura

blahova
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte