Kultura

Prašina

Námět fiktivní pražské čtvrti stínů je zpět – v prvotině matematika Vojtěcha Matochy. Velkoryse ilustrovaný dobrodružný román Prašina navazuje na ducha přátelství z dávných foglarovek. Ale tentokrát nechybí silná dívčí hrdinka a v knize je místo jak pro nostalgii, tak pro programátorství. Prašina je záhadná čtvrť někde mezi Žižkovem a centrem Prahy: nefunguje tu elektřina ani mobilní síť a většina Pražanů se do potemnělých ulic bojí. Jirka tam však pravidelně musí za dědou – a ten se coby strážce tajemného stroje, který Prašinu ovládá, ocitne v nebezpečí. Vnuk se svou kamarádkou En a bratrancem Tondou ho tak musí zachránit. A s ním i celé město, jež jinak skončí ve spárech bezskrupulózního developera Hroudy.

Knihy pro mládež nejsou v tekuté současnosti jednoduchý žánr, ale Matochovi se daří čtenáře držet v neustálém napětí. Hrdinové jsou prakticky pořád na útěku a kromě záchrany vlastních životů řeší hlavolam původu Prašiny a jejího rozrůstání. Dobrodružství tříbí vztahy mezi třináctiletými hrdiny a brzy zažívají první lásku i zradu. Autor se pro potřeby vyprávění nebojí sáhnout v podstatě po čemkoli – základech šifrování, steampunkové romantice i streamování. Přesto motivy působí logicky a nepodbízivě. Vypravěčem je sice Jirka, ale En mu zdatně sekunduje; a je to právě jeho matematicky nadaná spolužačka, která vyřeší většinu prekérních situací.

Dvojice genderově rozdílných hrdinů jednoduše odpovídá na otázku, zda je kniha pro holky, či pro kluky. Zároveň…

I_obalka_R14
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R14
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte