Je to už téměř rok, co Zemanův šéfporadce Martin Nejedlý koupil na vlastní náklady letenku, objednal hotelový pokoj a vyrazil do Moskvy. Cesta, kterou se oproti původním plánům nepovedlo utajit, měla upřesnit vyhlídky na stavbu nové jaderné elektrárny v Česku. Do té by se Rusové rádi zapojili, Nejedlý by zase rád u ruských stavbyvedoucích zprostředkoval co největší zapojení českých firem. Na obou stranách byl zájem dohodnout se, takže schůzka vypadala nadějně a skončila s tím, že Nejedlý zkusí v Praze vyjasnit to hlavní – jak kolosální stavbu zaplatit.

Někteří čtenáři Respektu si možná tyto informace vybaví z našich loňských článků, kvůli novému dění je ale dobré je připomenout. Až do minulého týdne se zdálo, že jeden šalamounský způsob financování – přes rozdělení firmy ČEZ a prodej jedné její části – by existoval a že má i dost příznivců. Tento plán nyní padá a budování jaderné budoucnosti se tak vrací o několik kroků zpět. To může být docela dobrá zpráva.

Je to hloupost

Plán na rozdělení ČEZ v pátek nahlas odpískal ministr průmyslu Tomáš Hüner. Po čtvrteční schůzce s šéfem ČEZ Danielem Benešem poskytl velký rozhovor Hospodářským novinám, kde dělení ČEZ označil za „hloupost“. Analýzy, které firma na téma investic do jádra připravila, zkritizoval jako nepoužitelné nedodělky. Prý si u ČEZ objednal operu, a dostal „maximálně předehru“.

Podle harmonogramu z dob Sobotkovy vlády mělo být do konce března jasno, jestli Česko skutečně nové jaderné bloky chce – a…

I_obalka_R13_OPRAVA
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R13_OPRAVA
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte