Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Téma

Dosť bolo Fica

Slovensko prožívá bolestnou léčbu vraždou

24A_jaros
To my všichni, celá země. (Protestní shromáždění v Bratislavě) • Autor: Milan Jaroš

Pátek 9. března 2018. Na náměstí SNP v centru Bratislavy je padesát tisíc lidí a nad jejich hlavami se z pódia linou slova z posledního článku zavražděného novináře Jána Kuciaka. O tom, že dva lidé z podnikatelského okruhu člověka obviněného v Itálii ze spolupráce s mafií, který dnes žije a podniká na východě Slovenska, dostali vysoká místa na Úřadě vlády po boku premiéra Roberta Fica, který si je tam sám vybral. „Slovensko je dnes unesený, znásilněný stát. Pojďme ho přesunout zpět z rukou organizovaného zločinu do rukou všech občanů,“ říká z pódia řečník, výrazný slovenský novinář Štefan Hríb, a zaplněné náměstí začíná skandovat. „Dost bylo Fica!“ Když pak na pódium vystoupí sestra zavražděného novináře Mária Kuciaková a slabým, pevným hlasem pronáší, že „kulku do srdce dostala celá její rodina“, žena v davu se rozpláče. „To my všichni. Celá země dostala kulku do srdce,“ říká svému sousedovi.

Vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové, které před dvěma týdny někdo zabil v jejich domku v obci Veľká Mača, tu na náměstí říkají „chladnokrevná poprava“. A nejen v bratislavských ulicích, ale ani v dalších dvaceti městech Slovenska, kde se minulý pátek konala demonstrace Za slušné Slovensko, nikdo nepochybuje, že ty dva mladé lidi ve skutečnosti zabila slovenská korupce. Že Jána Kuciaka někdo zabil kvůli tomu, že psal o slovenských korupčních kauzách a podvodech. „Stačilo! Stačilo!“ volají na to občané ze slovenských náměstí.

Italy nepotřebujeme

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R11_oprava kod
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte