0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Komentáře30. 12. 20172 minuty

Mýtus vládních odborníků

Je to nečekané, ale v politice rozhoduje a bude rozhodovat politika

Tím, že je tahle vláda obsazená odborníky, mezi které se počítám, může udělat spoustu prospěšné práce, která někdy tím propolitizováním ztrácí na dynamice.“ Řeči, kterou pronesl před Vánocemi v České televizi nový ministr průmyslu a obchodu Tomáš Hüner, stojí za to věnovat trochu pozornosti. Názorně totiž demonstruje mýtus, který se kolem vlád v Česku vytváří.

Ať už sám Hüner svým slovům věří nebo ne, posiluje představu, že vládní pozice se dá vykonávat nepoliticky, odborně. A dokonce že je takové pojetí lepší. Hüner hned také vysvětlil proč. Prohlásil, že je odborníkem na energetiku a že „pokud chce v energetice něco změnit, je na to vhodná doba“.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Držme se tedy energetiky. V té bude vláda rozhodovat, zda dostavět další dva bloky Jaderné elektrárny Temelín, nebo zvolit jiné řešení. Energetici na ministerstvu průmyslu se rádi tváří, že způsob, jak bude Česko získávat elektřinu, je otázka odborná. Poukazují na problematiku složení energetického mixu vzhledem k tuzemským podmínkám. Jenže to je iluze. V energetice jde taky o peníze, ekologické aspekty, veřejné mínění. Je Německo méně „odborné“, pokud vsází na jinou výrobu elektřiny? A jsme my méně „odborní“, pokud s chladnou hlavou budujeme ekonomiku závislou na ropě? A pokud je „odborné“ dovážet ropu z nestabilních částí světa, proč by mělo být „neodborné“ dovážet elektřinu z partnerských, velmi stabilních zemí? Ekonomicky i ekologicky to může být naopak velmi „odborně“ na výši, jinak řečeno výhodné.

Když to shrneme:…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc