30A_profimedia
Ukrajinský tank v Avdějevce; ilustrační foto • Autor: AFP, Profimedia

Můžu si dobít telefon, ale v bytě pořád mrzneme,“ popisuje přes mobil své současné dny Michajl Jakšenko. Tento mladý muž se před rokem ocitl ve východoukrajinském městě Avdějevka. Původem je z Doněcku, odkud odešel po vypuknutí války, kdy město obsadili Ruskem podporovaní separatisté. Pak strávil půl roku jako uprchlík v nedalekém Mariupolu – ale o důležitém přístavu se příliš často mluví jako o případném cíli ruské ofenzivy, a tak i s matkou a mladší sestrou zamířili právě do Avdějevky, města vzdáleného pár kilometrů od domova, ovšem pod ukrajinskou kontrolou. A ani to nebyla nejlepší volba – ve městě s důležitou koksovnou, ležícím na strategické křižovatce, je válka dostihla znovu. Nejtěžší a nejkrvavější střety mezi ukrajinskou armádou a proruskými separatisty za poslední rok se před dvěma týdny rozpoutaly právě tady.

Koncem minulého týdne se boje ztišily a po několika dnech znovu naběhla elektřina. Jakšenko s matkou ve městě zůstává, raději však využil příležitosti a sestru poslal evakuačním autobusem z města pryč, do nedalekého krátkodobého útulku. Už se nebojí, že jejich byt zasáhne granát, ale v noci spí pod šesti dekami. Nové útočiště si zatím nehledají, ale pro komunikaci pro jistotu volí aplikaci, kterou není snadné rozšifrovat. „Nevím, jak se válka vyvine, a pokud separatisté město v budoucnu dobudou, nevím, jak důkladní budou při prověřování zdejších lidí,“ říká. Udržuje kontakty s proukrajinskými aktivisty, před třemi lety byl jedním z několika stovek lidí,…

I_obalka_R07
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R07
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte