7-kom

Feminismus není disciplína, která by v Česku zvedala ze židlí a stávala se vstupenkou do nejvyšší politiky. České političky mají spíš tendenci říkat, že rozhodně žádné feministky nejsou, a občas to dělají s takovou vehemencí, jako by voliče ubezpečovaly, že nekradou. A pokud feministkami jsou – jako ministryně práce Michaela Marksová –, tak o tom ve vřavě politického boje radši mlčí.

Tradici se minulý týden rozhodly ctít i další dvě z nejvýraznějších žen zdejší politiky – eurokomisařka Věra Jourová a ministryně školství Kateřina Valachová. Stalo se tak ve chvíli, kdy se rozhodly vyjádřit ke sporu známému pod sloganem „k čemu jsou holky na světě“. Zvlášť uživatelé sociálních sítí vědí, že jde o spor nad básničkou ve školním slabikáři, kde odpověď na zmíněnou otázku zněla: aby porodily děti, staly se z nich matky. Postřeh expertů i řady laiků, že slabikář utužuje genderové stereotypy, Valachová i Jourová rázně odmítly.

Ministryně se na Rádiu Impuls svěřila, že se jí básnička líbí. „Když jsem zaslechla, že někoho trápí genderová korektnost této básně, tak první myšlenka byla, že nemá nic na práci. Myslím si, že je spousta jiných věcí, které by nás měly trápit a v čem by maminky i tatínkové potřebovali pomoci. Myslím si, že to byla taková bouře ve sklenici vody,“ prohlásila Valachová. Eurokomisařka byla ještě rozčilenější. „Když budeme vést pitomé debaty a prosazovat ještě pitomější názor, že je to něco škodlivého, tak budeme škodit maminkám,“ prohlásila Jourová v…

I_obalka_R07
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R07
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

vedoucí rubriky komentáře

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2453

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte