Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Komentáře

Pitomé debaty, nebo pitomé stereotypy?

Česká eurokomisařka neví, že cesta k řešení její agendy může začínat i genderovou výchovou

7-kom

Feminismus není disciplína, která by v Česku zvedala ze židlí a stávala se vstupenkou do nejvyšší politiky. České političky mají spíš tendenci říkat, že rozhodně žádné feministky nejsou, a občas to dělají s takovou vehemencí, jako by voliče ubezpečovaly, že nekradou. A pokud feministkami jsou – jako ministryně práce Michaela Marksová –, tak o tom ve vřavě politického boje radši mlčí.

Tradici se minulý týden rozhodly ctít i další dvě z nejvýraznějších žen zdejší politiky – eurokomisařka Věra Jourová a ministryně školství Kateřina Valachová. Stalo se tak ve chvíli, kdy se rozhodly vyjádřit ke sporu známému pod sloganem „k čemu jsou holky na světě“. Zvlášť uživatelé sociálních sítí vědí, že jde o spor nad básničkou ve školním slabikáři, kde odpověď na zmíněnou otázku zněla: aby porodily děti, staly se z nich matky. Postřeh expertů i řady laiků, že slabikář utužuje genderové stereotypy, Valachová i Jourová rázně odmítly.

Ministryně se na Rádiu Impuls svěřila, že se jí básnička líbí. „Když jsem zaslechla, že někoho trápí genderová korektnost této básně, tak první myšlenka byla, že nemá nic na práci. Myslím si, že je spousta jiných věcí, které by nás měly trápit a v čem by maminky i tatínkové potřebovali pomoci. Myslím si, že to byla taková bouře ve sklenici vody,“ prohlásila Valachová. Eurokomisařka byla ještě rozčilenější. „Když budeme vést pitomé debaty a prosazovat ještě pitomější názor, že je to něco škodlivého, tak budeme škodit maminkám,“ prohlásila Jourová v…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R07
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

zástupce šéfredaktora

2007-1057-vobr-svehla.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2027
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte