Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Civilizace

I muži mají svůj přechod

I silnější pohlaví čeká kolem padesátky hormonální revoluce

59A_ilustracni_foto_jaros02
ilustrační foto • Autor: Milan Jaroš

Pamatuje si, že byl ze všeho nejvíc naštvaný sám na sebe. Nejsilnější byl pocit, že ho zradilo vlastní tělo. Zjistil, že najednou nemá stejnou kuráž vyjet na motorce strmý kopec jako jeho devatenáctiletý syn. Když kvůli nateklým kolenům taktak dokončil dvacetikilometrovou túru, kterou kdysi zvládal levou zadní, a dva týdny se pak vzpamatovával. „Zaskočilo mě, že to přišlo dříve, než jsem čekal, myslel jsem si, že tyhle potíže začnou až někdy v šedesáti,“ vzpomíná mladistvě vyhlížející obchodník Petr (46).

Třiapadesátiletý muzikant Emil v poslední době zase zažívá menší chuť na sex i dříve nepoznané emocionální extrémy. Od zvýšené citlivosti po nečekané výbuchy hněvu. „Strašně snadno se dojmu, mnohem víc než dřív,“ směje se s tím, že mu slzy do očí vhání hlavně mistrovství v umění – třeba poslech Smetanova smyčcového kvarteta Z mého života. Se smíšenějšími pocity vnímá, že ho méně zajímá sex. „Někdy mě to trápí, ale má to i svoje výhody,“ říká. „Najednou se dokážu dívat na ženu, užívat si její krásu, aniž mě obtěžuje fyzický chtíč. Cítím se svobodněji.“ A zatímco Petr má díky sportu stále štíhlou postavu, Emil podle svých slov v posledních letech nejen přibral na váze, ale také se u toho „celkově zpomalil, zakulatil a zmedvídkovatěl“.

Mají různý věk, rozdílné problémy i symptomy a ještě nedávno bychom možná ztuhlá kolena, větší únavu, menší chuť na sex či „zakulacení“ odmávli jako obyčejné příznaky stárnutí. Jejich příčina je však společná a začíná se o ní čím…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R07
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Silvie Lauder

redaktorka

Silvie Lauder
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1399
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte