Možná jsem výjimka, ale po několik týdnech Trumpova prezidentování se mi z celé té záplavy tweetů, prezidentských výnosů, útoků a protiútoků točí hlava. Proto jsem se rozhodl, že si od každodenní palby vytvořím odstup a pokusím se v celé kakafonii najít něco, co dává smysl. Jaká je vlastně základní filozofie této vlády?

Hlavním ideologem Trumpovy éry je zcela jistě Stephen K. Bannon, podle mnoha líčení druhý nejmocnější muž této administrativy. Bannon je inteligentní a hodně toho přečetl, vyzná se v americké historii. Prošel jsem jeho filmy a projevy a z těch nevychází jako rasista a zastánce bílé rasy, jak ho mnozí líčí. Je ale neobvykle konzervativní. Zvykli jsme si již na konzervativce, kteří jsou ve skutečnosti ekonomickými libertariány, Bannon však představuje starší školu evropského myšlení, která nedůvěřuje volným trhům, je odhodlána chránit tradiční kulturu a náboženství a beze studu oslavuje nacionalismus a vojenské hodnoty.

Ve svém projevu na konferenci konzervativního politického hnutí v roce 2012 Bannon vysvětlil své znechucení z Mitta Romneyho a zároveň obdiv k Sarah Palin, jejíž starší syn, jak Bannon připomněl, sloužil v Iráku. Bohatý a úspěšný Romney naopak, jak Bannon prohlásil, „nebude (jeho) vrchním velitelem“, protože „žádný z jeho pěti synů, kteří vypadají jako dobří Američané, nesloužil jediný den v armádě“.

Jádro Bannonova myšlení je možné nahlédnout v jeho filmu Generation Zero (Generace nula). Soustředí se na finanční krizi roku…

I_obalka_R07
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R07
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte