Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Komentáře

Ponížená země

Miloš Zeman v Rusku překročil hranice vkusu

Zkusme si představit, že nějaký vrcholný politik České republiky při jednání s německou kancléřkou zakáže překlad do češtiny a prohlásí, že každý přece musí umět německy. Během vteřiny by z toho byl skandál, Parlamentní listy žádaly odvolání, Tomio Okamura by vypisoval referendum za zákaz němčiny a Jiří Ovčáček by takovou událost srovnal s mnichovskou dohodou. Miloši Zemanovi ale projde vše, takže jeho prohlášení po schůzce s Vladimirem Putinem, kde hostitelům zakázal tlumočit z ruštiny, protože každý musí umět rusky, zůstalo bez povšimnutí.

Výprava českého prezidenta do Ruska byla zřejmě vrcholem jeho dosavadní servilnosti vůči Putinovi a jeho režimu. Zeman ruského vládce neustále chválil (třeba za zásah v Sýrii), kritizoval protiruské sankce (vyhlášené za takovou maličkost, jako je ruský útok na sousední zemi a krádež kusu jejího území) a jeho servilita byla tak velká, že to viditelně budilo rozpaky i na ruské straně.

Je čím dál zřejmější, že Miloš Zeman vystupuje spíše jako zástupce Ruska než Česka. Potřeboval nějakou větší akci v zahraničí, aby tím mohl zabodovat před voliči, a když ho nezvou na Západě, vyrazil znovu na Východ. Poděkoval za to na místě prohlášením, že je pro nás Rusko důležitější než Francie.

Takové jednání by bylo nepřijatelné, i kdyby se odehrálo v důležité spojenecké zemi, ve Washingtonu či v Berlíně. Vztahy s jinými státy se mají pěstovat na základě vzájemného respektu, nikoli na zvířecí taktice, že si před větším psem lehneme na záda a…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R48
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte