Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Komentáře

Nebude to jednoduché

Jestli demokraté nechtějí, aby Babiš vládl s extremisty, musí začít dělat politiku

Zatím se zdá, že ti, kteří hodnotili říjnové volby jako začátek nové, trudnější politické éry, měli pravdu. V parlamentu se evidentně formuje spojenectví Babiše, komunistů a Okamury. Pouze není jasné, jak dlouho bude trvat. Jeho plodem jsou zatím parlamentní funkce pro otevřeného xenofoba Tomia Okamuru a příslib vedení klíčového bezpečnostního výboru pro Okamurova pobočníka, jinak šiřitele zpráv z dezinformačních webů Radka Kotena. Odměněni byli i komunisté – rovněž postem místopředsedy a vedením důležitých výborů. Babišovo ANO tak začíná čile obchodovat s podporou pro své budoucí plány a naznačuje, jak může chod sněmovny v příštích měsících a možná letech vypadat.

Na začátku šlo Babišovi o post předsedy dolní komory, který díky hlasům komunistů, okamurovců a Pirátů dostal pro člena svého hnutí Radka Vondráčka. Pak má Babiš dvě další položky, které vzhledem k neexistující formální většinové koalici potřebuje zobchodovat: důvěru pro menšinovou vládu a své nevydání k trestnímu stíhání.

Jak upozorňoval těsně po volbách bývalý disident a předseda první polistopadové české vlády Petr Pithart, nejasné rozložení sil ve sněmovně, kde neexistuje jedna, ale hned tři opoziční síly (Demokratický blok pravicových stran, Piráti a extremisté), vytváří značný korupční potenciál. Pithartova slova dosavadní události potvrzují. Jasnější popis situace ale zatím není možný i proto, že Andrej Babiš postupuje velmi neprůhledně. Ani poslanci ANO minulý týden nevěděli, jaké plány má jejich…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R48
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte