48-profil-nagy
Jana Nagyová • Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Jana Nečasová, dříve Nagyová, má jednu z nejpozoruhodnějších popsaných českých kariér. Z mladé ženy, která začínala v městečku Chodov na Karlovarsku jako prodavačka v kantýně, se dostala až k postu nejmocnější ženy v zákulisí české politiky. V roli vrchní ředitelky kabinetu premiéra Petra Nečase získala vliv, před nímž se sklonili i ostřílení důstojníci Vojenského zpravodajství. Příběh z let 2012 a 2013 měl minulý týden dohru v soudní síni: Jana Nečasová a tři bývalí činovníci Vojenského zpravodajství jsou nepravomocně odsouzeni za zneužití pravomocí k podmíněným trestům odnětí svobody. Jana Nečasová za to, že organizovala pokoutné sledování tehdejší premiérovy manželky, aby ho přiměla se rozvést, a tři bývalí vojenští špioni za to, že na tu zakázku přistoupili. Soud odpověděl i na otázku, jak se jedné ženě podařilo přimět premiéra země, dva generály a jednoho plukovníka, aby se před ní ohnuli.

Vize vědmy

Jana Nečasová je obžalována v dalších dvou případech, obžaloba ji viní, že vynášela do podsvětí informace ze zprávy BIS a že spolu s Nečasem uplácela tři bývalé poslance posty ve státních podnicích výměnou za to, že nepotopí Nečasovu vládu. Zatím známe jen výše popsaný výsledek soudu zabývající se sledováním první Nečasovy ženy Radky. Jana Nečasová se k soudu nedostavila, a tak se až z písemného rozsudku dočte, co slyšela veřejnost v soudní síni: jak její snaha zlegalizovat vztah s ženatým premiérem vedla k tomu, že jí na žádost sledovat sokyni v lásce Radku…

I_obalka_R48
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R48
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte