Lukáš Nečesaný vyslechl v posledních čtyřech letech už devátý rozsudek za údajný pokus o vraždu. Šest rozsudků konstatovalo, že se pokusil v roce 2013 polenem zavraždit kadeřnici v českém městečku Hořice a že si za to odsedí třináct let. Tři verdikty ho naopak osvobodily, soudci byli přesvědčeni, že řada nepřímých důkazů neprokázala, že by čin spáchal zmíněný mladík, jeden ze soudců dokonce konstatoval, že důkazy pachatelství Nečesaného přímo vylučují. Ty tři osvobozující jsou nyní pro Nečesaného podstatné, momentálně má nepravomocný glejt bezúhonného muže, ale o jeho osudu rozhodne ještě desáté, s nejvyšší pravděpodobností poslední soudní jednání. Verdikt posledního soudu se dá předjímat – bude muset respektovat rozhodnutí Nejvyššího soudu, který považuje důkazy v případu Nečesaný za nedostatečné. Ze čtyř let této soudní přetahované strávil mladý muž polovinu ve vězení.

Policie, žalobci i justice si za rozsudky od jedné zdi ke druhé vyslechli slušnou kritiku. To soudci posuzují důkazy podle toho, jakou mají náladu? ptala se média i veřejnost. V pokusu o odpověď si nejdříve připomeňme, že případ vyšetřovali dva detektivové cenění za svoji pečlivost. Proslavili se třeba tím, že si dali práci, aby prověřili důkazy v patnáct let starém případu znásilnění, které jejich kolegové dlouhá léta ignorovali, a jejich práce vedla k osvobození údajného násilníka. V případě Nečesaného předložili žalobcům řadu nepřímých důkazů, které mohly svědčit o Nečesaného vině, ale i důkazy, které…

I_obalka_R48
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R48
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 3005

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte