Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Fokus

Ale příště už opravdu ne

Znásilnění se v Česku často trestá podmínkou

V současné bouřlivé debatě kolem kampaně MeToo, v rámci níž sdělují lidé (ženy zejména) svoje zkušenosti se sexuálním násilím a obtěžováním, často zní argument, že o sexuálním násilí není třeba vůbec debatovat, protože to společnost přísně odsuzuje a trestá. Jenže aktuální analýza 55 pravomocných rozsudků (z celkem 227, které loni padly) provedená organizací ProFem zabývající se pomocí obětem domácího a sexuálního násilí ukazuje, že to tak úplně neplatí. V téměř polovině případů padly pouze podmíněné tresty, přestože šlo o velmi závažné případy, třeba násilí na dítěti a velmi často také ze strany příbuzného (otce či dědečka). Podmínku dostal kupříkladu muž, který znásilnil svého čtyřletého vnuka – soud rozhodnutí odůvodnil obtížně uvěřitelným vysvětlením, že čin nezanechal na oběti závažné následky. V dalších případech šlo o násilí otců na dětech, které proběhlo v době, kdy je měli v péči. Analýza jasně vyvrací některé mýty, které kolem znásilnění panují. Třeba že pachatelé jsou většinou neznámí (v 75 procentech případů je oběť znala) nebo že jde o narušené jedince (u 90 procent pachatelů nebyla zjištěna žádná deviace). Zvyšuje se počet mladistvých násilníků, v pěti procentech případů šlo o žáky základní školy. Dvě třetiny obětí byly mladší 15 let.

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R48
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Silvie Lauder

redaktorka

Silvie Lauder
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1407
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte