Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Téma

Šílené rozhodnutí

Proč jdou do toho a jakou cestu na Pražský hrad volí

17_tema01_jaros
Transparentní, skvělé a nikde žádný fíkus. (Michal Horáček a Jiří Drahoš na debatě v Broumově) • Autor: Milan Jaroš

Pro Jiřího Drahoše to měl být jeden z dalších dnů, kdy se svým malým týmem vyjíždí do regionů přesvědčovat veřejnost, aby ho zvolila při lednové volbě prezidentem. Když předminulý týden přijel do Olomouce, nejdřív navštívil primátora města za ČSSD, následovalo jednání na hejtmanství, návštěva proslulé čokoládovny Orion a pak dvě debaty s veřejností.

První se koná na právnické fakultě a dlouho běží v poklidné atmosféře. Drahoš opakuje, že prezident má dodržovat ústavu i jejího ducha, vysvětluje, jak by postupoval při sestavování vlády, respektuje, že vítězem voleb je Andrej Babiš, a vyhýbá se odpovědi na otázku, zda by dal Babišovi možnost při neúspěchu v prvním kole sestavovat vládu i v tom druhém.

Jako prezident by souhlasil se zákonem o obecném referendu, byť s výhradami, zákony by vetoval výjimečně, vyslovuje se proti plošné amnestii. Sám sebe představuje jako prozápadního politika, který vidí budoucnost země v Evropské unii a Severoatlantické alianci. Vymezuje se vůči Rusku i Číně.

Pak následují dotazy z publika. Mezi prvními se hlásí člen místní ODS. „Proč vás ODS nechce podpořit? Ve straně se začalo živě diskutovat o možnosti vyslat do boje o Hrad Mirka Topolánka, co na to říkáte?“ obrací se na Drahoše s překvapivou otázkou. V tu chvíli o možnosti, že prezidentský peloton rozšíří i bývalý premiér, ví jen pár zasvěcených a Drahoš mezi nimi není. Dotaz ho ale nevyvede z míry.

[image id="200126751" caption="My si rozumíme. (Mirek Topolánek a Marek Daniel alias…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R46
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte