Zatímco v USA jsou zprávy a analýzy posedlé každodenním cirkusem spojeným s Donaldem Trumpem, na opačné straně světa se právě odehrálo něco skutečně historického. Čína dala najevo, že samu sebe vnímá jako druhou světovou velmoc, jako stát schopný stavět se do pozice alternativy, či snad dokonce soupeře Ameriky.

To není můj názor založený na věštění z čajových lístků čínské politiky. Jedná se o jasně artikulovaný postoj čínského nejvyššího vůdce Si Ťin-pchinga. Ten minulý týden ve svém vystoupení před delegáty 19. sjezdu Komunistické strany Číny prohlásil, že Čína se nachází „na historické křižovatce“ a že vstupuje do „nové éry“. Ta bude typická tím, že se země stane „mocnou silou“ ve světě a bude sloužit jako model politického a ekonomického rozvoje. Zdůraznil, že čínský „politický systém (…) je velkým dílem“, jež nabízí „ostatním zemím nové možnosti“. Neopomněl připomenout, že jeho země bude žárlivě bránit vlastní zájmy a zároveň se stane světovým lídrem v záležitostech, jako je klimatická změna nebo volný obchod.

Od chvíle, kdy Čína v sedmdesátých letech opustila maoismus, určoval její základní filozofii Teng Siao-pching. Země se potřebovala učit od Západu, především od Spojených států, a integrovat se do existujícího mezinárodního řádu. Podle Tenga měla být její zahraniční politika skromná a nenápadná, země měla „lampu skrývat pod nádobou“ a „nechat věcem jejich čas“. Podle nynějšího prezidenta však teď nastala chvíle, kdy je říše středu připravena vstoupit na…

I_obalka_R44
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 36 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R44
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 36 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte