Ještě v roce 1965 o ní muzikolog Jiří Pilka psal jako o „bezhlasé“ zpěvačce. Starší publikum si na ni muselo zvykat, neodpovídala parametrům líbivého zpěvu. To mladé ale Martu Kubišovou přijalo hned a vyneslo ji na vrchol slávy. Mohl za to právě její neobvyklý hlas. Byl zastřený, temný, tajemný, znepokojující. Není příliš nadnesené tvrdit, že česká populární hudba nepoznala podmanivější. Dokázala jím postihnout daleko složitější pocity, než by člověk od popu čekal. I díky němu se z Modlitby pro Martu stala symbolická píseň, která svým významem pomalu konkuruje národní hymně.

Vážné otázky

Ocitla se na scéně v době, kdy populární hudba přestávala mít ambice jen pobavit, ale pod vlivem blues se do ní vkrádaly i tíživé pocity. Ty uměla Kubišová vyjádřit mistrovsky. Už píseň Loudá se půlměsíc – předělávka Losing You od Brendy Lee – ukázala, že banální verše: „A já chci tím jen říct, že v lásku nevěřím,“ dokáže podat s nečekanou naléhavostí a uvěřitelností.

Na rozdíl třeba od Karla Gotta i Heleny Vondráčkové Kubišová přinášela ve svých písních mnohem fatálnější sdělení. Místo šibalství, rozpustilosti nebo okatého socialistického optimismu v jejím podání vládne – a zvlášť na proslulé desce Songy a balady – tragika, nebezpečí, temné proudy a také nástrahy i svody číhající na ženu, která se netají svou nezávislostí a soběstačností. Tím provokovala.

Nejednou byla stylizována do rolí osudových, prostopášných i opuštěných žen (Lampa, Magdaléna, Denně čekám),…

I_obalka_R44
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 36 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R44
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 36 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Pavel Turek

redaktor, kultura

turek
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1434

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte