44-hlava
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

istý devětadvacetiletý pacient spolykal na psychiatrické klinice v americkém státě Mississippi třicet pilulek proti depresi. Brzy po sebevražedném pokusu mu krevní tlak poklesl na nebezpečnou úroveň, takže musel dostávat injekce, aby nedošlo k ohrožení jeho života. To je při otravě prášky celkem normální, řeknete si. Zvláštnost tohoto případu, který popsali v odborném tisku američtí psychiatři, ovšem spočívá v něčem jiném. O žádnou otravu prášky nešlo: v tabletách, které do sebe nešťastník vpravil, byla zcela neúčinná a neškodná směs připravená jako kontrolní placebo pro klinický výzkum. Přesto sebevrah vykazoval známky těžké otravy. Jakmile mu lékaři sdělili pravdu, jeho zdravotní stav se vrátil do normálu. Tenhle záhadný efekt nazývaný nocebo lékaře v posledních letech stále více zajímá. Ukazuje, jak těsně souvisí stav mysli se zdravím těla a také jak toho můžeme využít v náš prospěch.

Nocebo bývá někdy popisováno jako zlý sourozenec známějšího placebo efektu. Zatímco druhý jmenovaný způsobuje, že některé lidi přestane bolet hlava i po požití ampule s hroznovým cukrem, pokud jim lékař řekne, že jde o lék na migrénu, nocebo obdobně vyvolává negativní účinky – očekávání potíží způsobí, že skutečně přijdou.

Nejvíce s tím zápasí výzkumníci při testování nových léků. Podle standardů současné vědy probíhá tak, že část pokusných pacientů užívá aktivní preparát a část neúčinné placebo, aby se výsledky mohly porovnat. (Nikdo přitom předem neví, co která ampule skrývá.) Obě…

I_obalka_R44
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 36 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R44
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 36 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Třešňák

redaktor

tresnak
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1995 jich napsal/a 1548

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte