Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Dopis z…

Dopis z Jižní Ameriky

Peru versus česká jména

portrait of family of quechua tribe posing for tourists near town of cuzco peru
Autor: Alamy, Profimedia

Háček v českém jméně může znamenat neřešitelný problém. Právě sedíme s novomanželkou před úředníkem peruánské matriky a předkládáme mu všechna nutná lejstra s razítky v češtině i ve španělštině. Je to už poslední krok k tomu, aby sňatek uskutečněný v Česku byl uznán také v andské zemi. Ale je tu problém s mým jménem Tomáš Nídr. S čárkami nad samohláskami si systém úřadu poradí, protože ve španělštině také existují. Ale co to š?

Mladík za stolem nás odkazuje na centrální matriku, kde prý mají systém připravený i na ta nejpodivnější písmena. Ale tam se mi opravdu nechce. Zase stát hodiny frontu, manželka by si musela brát další den dovolené. V Latinské Americe před úředníkem nesmíte sklapnout podpatky, ale zároveň ani být hádavý, protože na rozčileném gringovi si každý byrokrat rád pošmákne. Je třeba slušně nabízet různé i ty nejbláznivější alternativy, jak problém vyřešit, a přebít tak funkcionářovu pasivitu.

Co se takhle přihlásit na nějakou stránku v češtině a z ní š zkopírovat? To nejde, protože matrikáři mají v zaměstnání blokován internet. Tak co mu poslat nějaké to š do pracovního e-mailu? To také nejde – na přepážce jsou blokováni i od elektronické pošty, aby je neodtahovala od rychlé služby občanům. Pomocí telefonu najdu na internetu klávesovou zkratku pro Š, ale ani když úředník za držení klávesy alt namačká 0138, kýžené písmenko mu na obrazovce nenaskočí. Prosím ho, aby mě do manželství zaregistroval pouze jako Tomáse, ale prý to nejde. „Tady v pasu mám…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R42
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte