41-profil-jones
Michelle Jones • Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Harvard má problém a ten problém se jmenuje Michelle Jones. Vražedkyně propuštěná nedávno po 20 letech z vězení, ve kterém vystudovala a stala se renomovanou historičkou. Její přihlášku k doktorandskému studiu proslulá univerzita nejprve s otevřenou náručí vyřídila kladně, po několika protestech ale vedení školy verdikt zrušilo. Není prý jasná záruka, že se vědkyně napravila opravdu do hloubky. „Co jsme – učitelé, nebo žalobci?“ vzbouřilo se otevřeným dopisem proti odmítnutí Michelle Jones 150 harvardských akademiků. A na školu padlo podezření, že se ve strachu o přísun financí podbízí předsudkům a averzím „ducha doby“.

Disciplína versus chaos

Michelle Jones seděla 20 let za vraždu vlastního syna. Život této dnes pětačtyřicetileté Afroameričanky je podivuhodným příběhem o cestě vzhůru z absolutního dna. Jones, která vyrůstala s násilnickou matkou, otěhotněla ve 14 letech následkem znásilnění. Příští roky strávila v náhradních rodinách a mládežnických ubytovnách. V osobním prohlášení, které přiložila k přihlášce na Harvard, napsala, že „po letech týrání a boje s pocitem opuštění se psychicky zhroutila a ke svému synovi se chovala stejně jako její matka k ní“. Čtyřletý chlapec zemřel poté, co jej zbila a nechala samotného několik dní v bytě. Když se vrátila, byl již mrtvý. Jones ho pak tajně sama pohřbila a k činu se přiznala až po několika letech strávených na psychiatrické klinice. Soud jí následně vyměřil padesátiletý trest, kvůli dobrému chování a akademickým…

I_obalka_R41_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R41_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte