Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Komentáře

Cesta ven z krize

Vztahy mezi Spojenými státy a Severní Koreou jsou kritické, řešení ale existuje

Konfrontace mezi Spojenými státy a Severní Koreou nebyla již desetiletí v tak nebezpečné fázi jako nyní. Obě strany zaujaly neoblomné postoje, častují se výhrůžkami a zdůrazňují, že o svých názorech nehodlají vyjednávat. Obě strany jsou nyní zahnány do kouta a nemají mnoho prostoru k manévrování. Jak z této nebezpečné situace uniknout?

Trumpova administrativa udělala obrovskou chybu, když vystupňovala svoji rétoriku bez solidní podpůrné strategie. Proč tak učinila, není jasné. Částečně se zdá, že Bílý dům touží zvrátit cokoli, co dříve dělal Barack Obama. Částečně se jedná o nedisciplinovaný přístup typický pro mnoho dalších kroků této vlády, jejíž klíčové postavy jednají na vlastní pěst a hrají samy na sebe. Velvyslankyně USA při OSN Nikki Haley například podle všeho zaujala tvrdý postoj proto, aby předčila ministra zahraničí Rexe Tillersona, o jehož post aktivně usiluje.

Úplně nejdůležitější ale nejspíš bude skutečnost, že Donald Trump prostě touží být ostrým hochem. Předchozí prezidenti reagovali na agresivní výroky vůdců, jako byl Nikita Chruščov nebo Mao Ce-tung, uměřeně. Spojené státy byly vždy disciplinované a opatrné, jako blázni mluvili ti druzí. V případě Trumpa se však zdá, že chce mít v urážení vždy poslední slovo.

Potřebujeme zmírnit rétoriku a formulovat jasnou strategii. Severní Korea takovou má a drží se jí vlastně již desítky let. Došla k názoru, že vzhledem k tomu, jak je izolovaná a ohrožená, potřebuje mít možnost jaderného odstrašování.…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R40
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte