39-profil-dvorakova
Marie Dvořáková • Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Marii Dvořákové se podařilo něco, o čem sní drtivá většina zdejších filmařů. Režisérka usazená v New Yorku se svojí tvorbou prorazila za Atlantikem. Minimálně v jistých důležitých kruzích: za patnáctiminutový snímek Kdo je kdo v mykologii získala takzvaného studentského Oscara, což je ocenění pro začínající tvůrce udělované každoročně Americkou filmovou akademií. Z českých režisérů prestižní cenu naposledy dostal v roce 1989 Jan Svěrák za krátký film Ropáci a mezi filmaři se její vlastnictví bere jako velmi slibný start kariéry.

Dvořáková americké akademiky okouzlila trikovým filmem, ve kterém se jistý mladý muž ocitne v zavřeném pokoji plném divoce bující plísně. „Plíseň je vizuálně krásná. V dětství jsem milovala staré československé komedie, které byly plné triků a animace, a asi to ve mně zůstalo. V dnešní době jsou si všechny filmy i seriály strašně podobné. Možná proto tady lidé ocení, když někdo dělá klasické trikové řemeslo,“ popisuje Dvořáková svůj zdroj inspirace. Oceněná režisérka je vzhledem ke kolegům relativně zralá žena: chybí jí pouhý rok do dovršení čtyřicítky. Její příběh je tedy především autentickým svědectvím o tom, jak dlouhá a spletitá může být cesta k současnému americkému snu.

Znát svou cestu

Rodačka z Jablonce nad Nisou po střední škole nastoupila na pražskou žurnalistiku, při studiích ale trávila většinu času v temné komoře zvětšováním černobílých fotografií. Brzy si uvědomila, že mnohem víc než psaní ji přitahuje…

I_obalka_R39
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R39
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Horký

redaktor, fokus

horky

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte