Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura Fokus

Stačí kvalitní minuta

Česká filmová režisérka Marie Dvořáková svým krátkým snímkem o plísních okouzlila Hollywood

39-profil-dvorakova
Marie Dvořáková • Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Marii Dvořákové se podařilo něco, o čem sní drtivá většina zdejších filmařů. Režisérka usazená v New Yorku se svojí tvorbou prorazila za Atlantikem. Minimálně v jistých důležitých kruzích: za patnáctiminutový snímek Kdo je kdo v mykologii získala takzvaného studentského Oscara, což je ocenění pro začínající tvůrce udělované každoročně Americkou filmovou akademií. Z českých režisérů prestižní cenu naposledy dostal v roce 1989 Jan Svěrák za krátký film Ropáci a mezi filmaři se její vlastnictví bere jako velmi slibný start kariéry.

Dvořáková americké akademiky okouzlila trikovým filmem, ve kterém se jistý mladý muž ocitne v zavřeném pokoji plném divoce bující plísně. „Plíseň je vizuálně krásná. V dětství jsem milovala staré československé komedie, které byly plné triků a animace, a asi to ve mně zůstalo. V dnešní době jsou si všechny filmy i seriály strašně podobné. Možná proto tady lidé ocení, když někdo dělá klasické trikové řemeslo,“ popisuje Dvořáková svůj zdroj inspirace. Oceněná režisérka je vzhledem ke kolegům relativně zralá žena: chybí jí pouhý rok do dovršení čtyřicítky. Její příběh je tedy především autentickým svědectvím o tom, jak dlouhá a spletitá může být cesta k současnému americkému snu.

Znát svou cestu

Rodačka z Jablonce nad Nisou po střední škole nastoupila na pražskou žurnalistiku, při studiích ale trávila většinu času v temné komoře zvětšováním černobílých fotografií. Brzy si uvědomila, že mnohem víc než psaní ji přitahuje…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R39
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Horký

redaktor, fokus

horky
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 438
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte