petr hruska, 4.10.2013
Petr Hruška • Autor: Matěj Stránský

Byl jsem při tom / strašlivě jsem při tom byl,“ končí jedna z básní v nové sbírce Petra Hrušky nazvané Nevlastní. Třiapadesátiletý rodák z Ostravy v ní nevypráví o zlomové události pro lidstvo ani jedince, ale o okamžiku v koupelně. Rodina má za sebou další šílený den. Hruškův vyženěný syn Adam si ze zvláštní školy domů zase přinesl spoustu průšvihů. „Měl být schlíplý jako plyšový medvídek na dešti, měl být rád, že ten den končí, měl rychle a tiše zalézt do postele,“ vzpomíná Hruška na dávnou epizodu, zatímco objednává pivo na zahradě oblíbené hospody. Ale Adam najednou v koupelně vykřikne nenadálou a nepochopitelnou radostí.

O podobných, prchavě neuchopitelných okamžicích píše Hruška už dvaadvacet let. „Vždycky mě zajímaly víc věci, které jsou zdánlivě nepoužitelné, k ničemu. Byly pro mě zajímavější,“ říká autor šesti sbírek. Zájem o věci k ničemu ho přiblížil k básním, jež absolvent Vysoké školy báňské, později filozofické fakulty a od roku 2012 laureát Státní ceny za literaturu s nadsázkou popisuje jako „pro rozumné lidi k ničemu nepoužitelné psaní“.

Není zas tak zvláštní, že jeden z nejrespektovanějších básníků dneška popisuje poezii zrovna takhle. Vyrůstal v době, která jí nefandila – ať už proto, že na lidi začala působit jako něco příliš niterného, intelektuálního a vytrženého ze všedního dění, nebo proto, že po revoluci nedokázala konkurovat tlaku kultury a zábavy všeho druhu. „Proč se Hruška čte? Protože je srozumitelný, originální a hlavně autentický…

I_obalka_R38
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R38
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte