Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura Kultura

Všichni zpívají stejnou písničku

LCD Soundsystem nacházejí hloubku i v nejpovrchnější popkultuře

James Murphy, the front man of LCD Soundsystem, in New York.
Dnes v noci, dnes v noci, dnes v noci. (Murphy) • Autor: New York Times, Profimedia

Trochu rozumí hudbě, ne moc dobře zpívá, ale o tom, co bylo, je a bude cool, má James Murphy až akademické znalosti. Osvědčil je už v prvním singlu Losing My Edge z roku 2002, kde svým typicky deklamujícím stylem popisoval do elektronického beatu památné okamžiky z dějin populární hudby. Jeho smysl pro efektní show pak vygradoval, když na jaře roku 2011 ohlásil, že chystaný koncert v Madison Square Garden bude vůbec poslední, který jeho kapela LCD Soundsystem kdy odehraje.

Tehdy byl na naprostém vrcholu. LCD Soundsystem zosobňovali to nejlepší z newyorské scény po roce 2000, měli obdiv kritiků a nominace na Grammy. Z tříhodinového vystoupení zaznamenaného na DVD se stal jeden z mimořádně dojemných okamžiků populární kultury. Situace, kdy umělec i publikum vědí, že něco končí. Jenže James Murphy si s publikem pohrál. Za rozhodnutím rozpustit kapelu byla nechuť ze slávy, ale také plán povýšit LCD Soundsystem na kultovní formaci, jež se v nejlepším vypaří, aby se mohla s fanfárami vrátit.

Ten okamžik nastal s albem American Dream: podmanivou nahrávkou, na níž Murphy opouští někdejší uštěpačnost a ve svých sedmačtyřiceti letech hovoří o tom, jaké to je stárnout s kapelou, jaké to je ztrácet přátele nebo sledovat, jak umírají jeho hudební hrdinové z mládí – od Alana Vegy ze Suicide přes Loua Reeda a Davida Bowieho po Leonarda Cohena.

Komu to říct?

„Všechny newyorské příběhy jsou příběhy realitního trhu,“ prohlašuje novinář Alan Light v aktuální knize…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R37
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte