V listopadu to budou tři roky, co na žižkovském kopci funguje Autonomní sociální centrum Klinika. Respektive mohly by být: po rozhodnutí odvolacího pražského městského soudu z minulého týdne by totiž měli aktivisté léta chátrající objekt vyklidit a předat ho tomu, komu patří. Tím je od minulého roku Správa železniční dopravní cesty, na niž ho bezúplatně převedl Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových.

Lidé starající se v Klinice o chod centra s knihovnou, kavárnou, kurzy cizích jazyků a různými zdarma přístupnými workshopy se ještě dovolají k Nejvyššímu soudu. Nicméně železničáři budou podle svého vyjádření dělat všechno pro to, aby nechtěné nájemníky z někdejší polikliniky co nejrychleji dostali pryč. Třeba i za pomoci policie, která si to tady ostatně už párkrát vyzkoušela. Aby je pak ovšem vždy nechala zase vrátit zpět, protože se někdo z politiků nechal přesvědčit, že tu mají svůj smysl.

A to skutečně mají. Klinika je dnes v Praze jediným tolerovaným squatem, stát dal budovu dokonce na rok zdejšímu kolektivu smluvně do oficiální správy. Objekt totiž neměl žádné využití a bez jakýchkoli veřejných nákladů se najednou našel někdo, kdo o něj začal pečovat a vyvíjet v něm smysluplnou činnost. Navíc Klinika vždy stála na straně sociálně slabých, o něž má mít veřejný sektor největší starost a sám na to nestačí.

V době začátku uprchlické krize jako jedna z prvních u nás organizovala dobrovolnickou pomoc, nemajetným otevřela sociální prádelnu, zájemcům o studium…

I_obalka_R37
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R37
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jan H. Vitvar

redaktor, Kultura

Jan H. Vitvar
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1827

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte