Nejprve si změříme obvod bicepsu. Pokud má stejně jako zápěstí (či méně), honem na nákupy. Na tohle budeme potřebovat hodně proteinových tyčinek. Naštěstí jsou všude. Protože protein je momentálně univerzální návod na pořádné svalstvo i na život.

Proteiny neboli bílkoviny – kromě mnoha funkcí, které v těle mají – slouží ke stavbě a obnově svalové tkáně. Kdo chce svaly, musí tedy přijímat bílkoviny. Dříve v masu, mléku, vejcích, luštěninách. Dnes v proteinových tyčinkách, koktejlech a preparátech. Nápad pořádně nakrmit svaly bílkovinou vznikl už někdy v padesátých letech. Uvádí se, že první proteinové preparáty se začaly vyrábět po válce v USA, byla to nechutně hořká sójová moučka. Bodybuildeři chuť statečně přebíjeli cukrem a sladkou nadějí, že pro muskulaturu neprojdou dveřmi.

Chuť i složení se postupně vylepšovaly, stále to ovšem byla libůstka pro svalovce. Teď však chce proteiny každý. Ten, kdo si jde jednou za čtrnáct dní zaběhat, i ten, kdo o tom jenom mluví. Rozšířený je také názor, že čím víc sníte proteinových tyčinek, tím budete hubenější.

A nejde jenom o tyčinky, slovo protein je momentálně zaklínadlo marketingu, píše se všude; ano, i chleba může být proteinový. Také dosud konzistentní výrobci nezdravých přeslazených cukrovinek, kteří vždy statečně odolávali všem výživovým doporučením, panikaří. Na trhu je už Snickers a Mars s proteiny. Jen Tatranka zatím drží.

A teď malé proteinové tajemství: Člověk vstřebá bílkovin jen omezené množství, uvádí se…

I_obalka_R36
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R36
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Karolína Vránková

redaktorka

vrankova_s.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1317

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte