Prodal český stát v roce 2004 doly OKD pod cenou? A pokud ano, kdo za to nese vinu? Soud, kde se tato otázka rozplétá už dva a půl roku, si na minulý pátek předvolal jako svědka Bohuslava Sobotku. Kromě neobvyklé podívané, kdy u soudního pultíku stojí předseda vlády, však vystoupení mnoho nového nepřineslo. Soud se točí kolem událostí před 13 lety, kdy Grossova vláda odklepla privatizaci zbylých státních akcií ve firmě OKD. Minoritní podíl 46 procent tehdy získala za 4,1 miliardy firma Karbon Invest. Ta už měla z dřívějších let v uhelných dolech většinu a krátce poté celý podnik prodala miliardáři Zdeňku Bakalovi (vydavateli tohoto listu) a jeho společníkům​, po jejichž angažmá doly skončily v úpadku. Sobotka v roce 2004 řídil ministerstvo financí​ a privatizace spadala pod něj. Kritici namítají, že vzhledem k množství peněz, které později majitelé dokázali z dolů získat, se privatizační cena 4,1 miliardy jeví jako směšně nízká. K tomu, že stát prodal akcie pod cenou, dospěla i policie, u soudu jsou ale kvůli tomu nyní jen relativně „malé ryby“ – někdejší místopředsedové Fondu národního majetku Pavel Kuta a Jan Škurek a znalec Rudolf Doucha, který pro fond akcie oceňoval.

Úředníkům FNM hrozí za porušování povinností při správě cizího majetku až osm let vězení. Oba se brání tím, že jen plnili pokyny shora – cena byla podle nich dohodnuta na úrovni ministrů a fond v privatizaci fungoval jen jako administrátor. Doucha se jako autor posudku…

I_obalka_R36
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R36
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Nádoba

redaktor, fokus

nadoba_g6mmo
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1014

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte