52A_foto D1film
Zdánlivě nevinné otázky. (Selský rozum)

Kdyby si v pubertě „nevyřvala hlas na jednom výletě“, nejspíš by slovenská dokumentaristka Zuzana Piussi zpívala. Ne jako její sestra Lucia v kapele Živé kvety, ale klasiku. Místo toho se dnes její slabý tón stal součástí dokumentů. Klade zpoza kamery zdánlivě nevinné otázky, ale ve svých nejlepších dokumentech se jimi dostává k podstatě věci. V nejnovějším filmu Selský rozum, jejž natočila s manželem Vítem Janečkem, dokumentaristou a pedagogem FAMU, se snaží zachytit strach rozmáhající se v českých regionech, jimž se kvůli podnikům bývalého ministra financí říká Babišovy.

Lidé se tu podle autorky bojí na kameru mluvit o tom, jaký vliv má společnost Agrofert na podnikání v zemědělství a na místní komunitu. V dokumentu se objeví jen zastřené obličeje i hlasy. „Zažila jsem mečiarismus a ten teror byl jasný. Ale teror penězi, kdy si Andrej Babiš lidi kupuje a vám pak přijde ne jedna, ale dvacet daňových kontrol, je horší než teror přímý,“ tvrdí Piussi.  Babiš je se sto třiceti tisíci hektary půdy největším českým sedlákem a patří mu řada potravinářských podniků. Právě na jídlo a ekologii by podle Piussi mohli slyšet materiálně založení Češi, u nichž je Babiš populární. Je prý třeba ukázat, že není nový Baťa, do kterého se stylizuje, a „nedělá dobré párky“.

Prostě sexy

„Je to můj nejvíc angažovaný dokument. Říkáme jasně náš názor, protože je doba, kdy je třeba jej říkat,“ prohlašuje dokumentaristka, která se před pár lety přestěhovala z Bratislavy do Prahy…

I_obalka_R35
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R35
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jindřiška Bláhová

redaktorka, kultura

blahova
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 708

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte