Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura Kultura

Výkřik z českých polí

Dokumentaristé Zuzana Piussi a Vít Janeček se snaží přimět diváky, aby používali selský rozum

52A_foto D1film
Zdánlivě nevinné otázky. (Selský rozum)

Kdyby si v pubertě „nevyřvala hlas na jednom výletě“, nejspíš by slovenská dokumentaristka Zuzana Piussi zpívala. Ne jako její sestra Lucia v kapele Živé kvety, ale klasiku. Místo toho se dnes její slabý tón stal součástí dokumentů. Klade zpoza kamery zdánlivě nevinné otázky, ale ve svých nejlepších dokumentech se jimi dostává k podstatě věci. V nejnovějším filmu Selský rozum, jejž natočila s manželem Vítem Janečkem, dokumentaristou a pedagogem FAMU, se snaží zachytit strach rozmáhající se v českých regionech, jimž se kvůli podnikům bývalého ministra financí říká Babišovy.

Lidé se tu podle autorky bojí na kameru mluvit o tom, jaký vliv má společnost Agrofert na podnikání v zemědělství a na místní komunitu. V dokumentu se objeví jen zastřené obličeje i hlasy. „Zažila jsem mečiarismus a ten teror byl jasný. Ale teror penězi, kdy si Andrej Babiš lidi kupuje a vám pak přijde ne jedna, ale dvacet daňových kontrol, je horší než teror přímý,“ tvrdí Piussi.  Babiš je se sto třiceti tisíci hektary půdy největším českým sedlákem a patří mu řada potravinářských podniků. Právě na jídlo a ekologii by podle Piussi mohli slyšet materiálně založení Češi, u nichž je Babiš populární. Je prý třeba ukázat, že není nový Baťa, do kterého se stylizuje, a „nedělá dobré párky“.

Prostě sexy

„Je to můj nejvíc angažovaný dokument. Říkáme jasně náš názor, protože je doba, kdy je třeba jej říkat,“ prohlašuje dokumentaristka, která se před pár lety přestěhovala z Bratislavy do Prahy…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R35
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jindřiška Bláhová

redaktorka, kultura

blahova
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte